CO RADZI POŁOŻNA W TEMACIE KATARU

Przygotowując się do rodzicielstwa warto uzupełnić apteczkę domową w leki, urządzenia konieczne dla dziecka, które w bliższej luby dalszej przyszłości na pewno okażą się niezbędne. Do takich  należy aspirator do noska.

Niemowlęta oddychają tylko nosem (usta służą do przyssania się do maminej piersi), który w dodatku ma wąskie przewody, stąd łatwo o zatykanie. Naturalnie rzęski błony śluzowej nosa przesuwają śluz z wszelkimi zanieczyszczeniami  do gardła, a stamtąd trafiają  do żołądka. Najlepiej wspierać ten  fizjologiczny transport śluzowo-rzęskowy i zapewnić właściwe warunki, by nos sam sobie radził. Mam na myśli temperaturę otoczenia – pożądana 20-22 stopnie Celsjusza (wietrzymy mieszkania). Nie można zapomnieć też o właściwej wilgotności, ta ma oscylować w granicach 40-60% (warto kupić higrometr).

Jeśli dojdzie jednak do zablokowania noska, to pierwszą pomocą powinno być zastosowanie sprayu izotonicznego roztworu soli morskiej. Rozrzedza on wydzielinę ( i rzęski mają ułatwione zadanie), również dziecko w fizjologicznym odruchu kichania może oczyścić nosek. To bardzo ważne, bo niedrożny nos zmusza dziecko do otwarcia ust, a wtedy śluzówka gardła ulega przesuszeniu, a to już tylko krok do stanu zapalnego i infekcji, zaburzenia wentylacji zatok.

Dlatego może okazać się jednak, że konieczna jest większa pomoc i wtedy najlepiej sięgnąć po aspirator. Dla dziecka poniżej pierwszego roku pediatrzy zalecają tylko taki tradycyjny, na wdech. Elektryczne i podłączane do odkurzacza dopiero po pierwszych urodzinach.

Oczywiście kilka minut przed użyciem aspiratora należy użyć soli morskiej (poczekać, aż wypłynie) i delikatnie, z wyczuciem skierować  aspirator w światło nozdrza (uważać, aby nie zasysać ścianki nosa). Swoim wdechem z jednostajną siłą ssącą aspirujemy wydzielinę, maksymalnie 10-12 sekund jedną dziurkę.

Stosujemy tak często – jak wymaga tego sytuacja. Pamiętajmy jednak, że to jest  czynność lecznicza, nie powinna być codziennym rytuałem.

Drożny nosek to ogólnie lepsze samopoczucie dziecka, spokojniejszy sen, efektywniejsze ssanie, no i eliminujemy potrzebę podawania leków. A jeżeli byłaby jednak konieczność ich podania – to wstępne oczyszczenie aspiratorem znacznie zwiększa skuteczność ich działania.

Aspirator należy wręcz do niezbędnego wyposażenia apteczki dziecka. Ważne jest, by używać  aspiratora określanego jako wyrób medyczny, posiadającego jednorazowe, wymienne filtry. Takiego, który ma bezpieczną końcówkę, da się  łatwo i dokładnie wymyć. Wszystkie te zalety posiada NoseFrida (www.fridababy.pl), a zestaw Nosefrida Saline Kid to komplet idealny: aspirator, filtry zapasowe i spray z solą morską.